گزارش برنامه گسترده‌ کردن خطوط آتش‌بر در جنگل به مناسب روز زمین

مکان برنامه: شاخه کوهستانی باغ گیاه شناسی ملی ایران، ایستگاه سیراچال
زمان برنامه: یکم اردیبهشت نود و شش (روز زمین)
مدیر برنامه: هادی کاشانی
تهیه کننده گزارش: سعیده جعفری
عکاس: وفا نعمت زاده
تعداد شرکت کنندگان: ۲۲ نفر
اهداف برنامه:
انس با طبیعت
آشنایی عملی با عوامل تهدید کننده جنگل‌ها و روشهای مقابله با آنها

پس از تجمع در میدان نوبنیاد ساعت ۷،۲۰ حرکت خود را به سمت غرب تهران آغاز کردیم. در جاده چالوس پیش رفتیم و از کنار سد پرآب امیرکبیر گذر کردیم و بعد از پل خواب به منطقه سیراچال رسیدیم. سیراچال یکی از ذخیره‌گاه‌های گونه گیاهی ارس و یا سرو کوهیست. این درخت از همیشه سبزهای سوزنی برگ است که به دلیل سطح مقطع کمی که دارند در برابر سرمای زمستان مقاوم هستند. خانواده سروها که ارس نیز از همین خانواده است سوزنی برگانی فلسدار هستند مثل سرو شیراز، سرو خمره‌ای، سرو نقره ای و ارس. سروهای موجود در ارتفاعات این منطقه ارس کوهی خودروی این اقلیم هستند. این نوع سرو از درختان دیرزیست محسوب می‌شود. در مورد درختان دو اصطلاح دیرزیست و کهنسال به کار می‌رود. کهنسال به درختانی می‌گویند که نسبت به میانگین عمر آن گونه، عمر زیادی داشته‌اند. مثلا درخت سی ساله گیلاس درخت کهنسالی است چرا که درختان گیلاس نهایتا عمری حدود سی چهل سال می‌کنند. در حالی که دیرزیستان درختانی هستند که پانصد هزار سال عمر می‌کنند که همه گیاهان قادر به داشتن چنین عمری نیسستند. این نوع گیاهان عمر طولانی خود را مدیون رشد بسیار بطنی و کند خود هستند. دوایر رویشی ارس‌ها نیم میلی‌متر است.

ارس‌های خودروی این منطقه تنها گونه سرو بومی منطقه البرز هستند. در کشور ما این سروها از ارتفاع ۷۰۰ متر تا ۳۷۰۰ متر بالای دریا وجود دارند. در نتیجه این گونه ارس‌ها از دمای چهل درجه زیر صفر تا چهل و پنج درجه بالای صفر را تحمل می‌کنند. همچنین در برابر آبرسانی و بارندگی نیز تحمل بالایی دارد تا جایی که در منطقه کوشک یزد گاهی هفت ماه را بی باران می‌گذراند. به درخت ارس، اورَس یا آرچه نیز می‌گویند. اورَس یعنی انقدر ریشه پایین می‌رود تا به آب برسد (آب‌رس). ارس در بیست و یک استان ایران وجود دارد.
احداث اولیه سایت سیراچال به پیش از انقلاب بازمی‌گردد و پس از آن گونه‌هایی به صورت پژوهشی در منطقه کاشته و بررسی شده است. درمراتع پژوهشی علاوه بر انجام پروژه‌ها رفتار طبیعت مشاهده و بررسی می‌شود به طور مثال حدود دو سه سال پیش در این منطقه به دلیل آتش تفرجی که نزدیک این منطقه روشن شده بوده است بخشی از ارس‌ها آتش گرفتند. در مناطق غیرپژوهشی درختانی که بسوزند بلافاصله حذف و واکاری می‌شوند در حالی که در منطقه پژوهشی بررسی می‌کنند که چه تغییرات اکوسیستمی رخ می‌دهد؟ آیا چوب‌خواری در آن مستقر خواهد شد؟ از پای آن گونه‌ای سبز می‌شود؟ و …

فصل کاشت این منطقه اواخر فروردین و اردیبهشت ماه است. در جمعه، یک اردیبهشت به دلیل اتمام کاشت نهال‌ها ما در این منطقه خطوط آنش‌بر سنگی را گسترده‌تر کردیم تا در صورتی که قطعه‌ای دچار آتشسوزی شد سرایت به قطعه بعدی نکند.

آمار نظرسنجی:
۴۹% رضایت از کیفیت اطلاع‌رسانی
۶۵% رضایت از محل برگزاری برنامه
۶۶% رضایت از زمان‌بندی اجرای برنامه
۶۱% رضایت از نظم اجرای برنامه
۶۳% رضایت از برخورد راهنمایان و مجریان
۶۷% رضایت از کیفیت توضیحات محیط‌زیستی

۴۵% تمایل در شرکت در برنامه‌هایی که آموزش و افزایش آگاهی دارند
۶۸% تمایل شرکت در برنامه‌های گردشگری در ظبیعت
۲۲% تمایل در شرکت در برنامه‌های ورزشی
همچنین پیشنهاد برنامه کویرزدایی و دیده‌بانی وجود داشت.

دسته: اخبار و گزارش‌ها


۴ دیدگاه برای "گزارش برنامه گسترده‌ کردن خطوط آتش‌بر در جنگل به مناسب روز زمین"

 1. امیر گفت:

  با سلام
  من عضو گروه تلگرام شما هستم و منتظر برنامه های شما بودم اما هیچ اطلاع رسانی انجام نشد. لطفا برای دفعات بعدی توی کانال هم اطلاع رسانی کنید

  1. جمعیت داوطلبان سبز گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   برنامه های جمعیت داوطلبان سبز از طریق کانال رسمی تلگرام جمعیت اطلاع رسانی می‌شوند.
   نشانی کانال ما در تلگرام:
   https://t.me/greenvolunteers
   تندرست و شادکام باشید

 2. ابوالفضل وطن پرست گفت:

  دم همه شرکت کنندگان برنامه گرم باد!

 3. اثمر گفت:

  من نیز منتظر برنامه های شما بودم چرا اطلاع رسانی نکردید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *