گزارش جشن درختکاری اسفند ماه ۱۳۹۳

تاریخ برنامه: جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳

محل برنامه: عرصه جنگلکاری تلو بالا ( لتیان ) واقع در ارتفاعات شمال شرق تهران

تعداد شرکت کنندگان در برنامه: ۲۰۰ نفر

مدیر و هماهنگ کننده برنامه: هادی کاشانی

تهیه کننده گزارش: سجاد سیاهی

عکسها: آرمین زاهدی

 

اهداف برنامه:

   * ترویج انس با طبیعت

   * افزایش آگاهی نسبت به وضعیت منابع آبی کشور و بحران کم آبی

 

به نام آفریدگار درختان

 

“جشن درختکاری”

۱۵ اسفند سال ۱۳۹۳

 

در برنامه امسال با نظر به پیش بینی این موضوع که تعداد داوطلبان نهال کار قابل توجّه خواهد بود ، فعالیت‌ها و اقدامات برنامه جشن درختکاری با تشکیل یک تیم اجرایی یک هفته قبل از روز برگزاری برنامه آغاز گردید و در طّی دو جلسه ، هماهنگی‌های لازم- پیش بینی و نیاز سنجی تعداد شرکت کنندگان ، مدیریت ، راهنمایی و حفاظت از شرکت کنندگان ، اتوبوس‌ها ، نهال‌ها ، تجهیزات کاشت ،گروه بندی داوطلبان جهت کاشت ، برنامه زمان بندی ، محل سایت و فیلدهای کاشت و … – بین تیم اجرایی و سرپرست برنامه صورت پذیرفت.

وسایل ایاب و ذهاب(اتوبوس) از میدان صادقیه(غرب تهران)  ، میدان نوبنیاد( شرق تهران) ، دانشگاه تهران و دانشگاه شریف ؛ در نظر گرفته شده بودکه در صبح روز پانزدهم اسفند پس از رسیدن اتوبوس‌های دانشگاه تهران و صادقیه به میدان نوبنیاد در ساعت ۸:۲۰ این سه اتوبوس به همراه ۱۵ ماشین سواری به سمت سایت تلو حرکت نمودند و بنا گردیده بود که اتوبوس دانشگاه شریف و همچنین تعدادی از خودروهای سواری نیز خود مستقیماً به سایت تلو آیند و آنجا به بقیه بپیوندند.

مطابق برنامه به کلیه اعضای تیم اجرایی توضیحات و تجهیزات لازم تحویل داده شد و گروه بندی شرکت کنندگان در طیّ مسیر در اتوبوس‌ها انجام شد و توضیحات و تذکرات مقدماتی لازم نیز توسط مسئولین هر اتوبوس به داوطلبان داده شد.

در ساعت ۹:۰۰ به سایت تلو رسیدیم و تا ساعت ۹:۱۵ یک استراحت کوتاه داده شد تا کسانی که تمایل دارند صبحانه بخورند.

متأسفانه اتوبوس دانشگاه شریف در ساعت مقرّر به سایت تلو نرسیده بود.

در همین زمان به اعضای تیم اجرایی توضیحات نحوه کاشت صحیح نهال داده شد تا این اطلاعات را در صورت نیاز  به گروه‌های همراه خود منتقل نمایند.

از ساعت ۹:۱۵ تا ۹:۳۰ توسط سرپرست برنامه ، نرمش صبحگاهی همگانی و نیز اطلاعات و توضیحات در مورد سایت تلو ، درخت کاری در خشک بوم ، علّت کاشت نهال ارس و نحوه کاشت صحیح برای تمامی داوطلبان داده شد و از شرکت کنندگانی که با خودرو شخصی آمده بودند درخواست گردید با تیم اجرایی در حین مسیر پیاده روی تا فیلد کاشت ، هماهنگی‌های لازم را جهت تقسیم گروه بندی انجام دهند.

در ساعت ۹:۳۵ به سمت محلّ کاشت شروع به پیاده روی نمودیم و در حین راه تیم اجرایی نفرات باقی مانده را گروه بندی نمودند و همچنین توسط سرپرست برنامه در مورد زیست بوم و حیات وحش منطقه تلو و اطلاعاتی در مورد گیاهانی که می‌توان در حیات منازل کاشت  به داوطلبان داده شد.

931215-planting1

ساعت ۱۰:۱۵ به فیلد کاشت رسیدیم که چشم انداز مناسبی بر سد لتیان تقریباً توهی داشت در همین زمان شرکت کنندگان از دانشگاه شریف با دو راهنما از تیم اجرایی به ما پیوستند.

توسط سرپرست برنامه اطلاعات لازم به دلیل تأخیر به داوطلبان دانشگاه شریف داده شد.

تجهیزات کاشت توسط اعضای تیم اجرایی از ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۰:۳۰ تحویل سرگروه‌‌ها گردید.

محلّ‌های کاشت به نهال کاران نشان داده شد و از ساعت ۱۰:۳۵ تا ۱۱:۲۰ عملیات کاشت نهال صورت گرفت و  نیز اعضای تیم اجرایی در حین عملیات کاشت کمک‌ها و راهنمایی‌های لازم را به نهال کاران نمودند.

931215-planting3

931215-planting2

931215-planting4

در ساعت ۱۱:۲۵ تا ۱۱:۵۵مراسم اختتامیه برگزار گردید که کارشناس مدعو برنامه جناب آقای مهندس عرب معاونت ستاد احیای دریاچه ارومیه اطلاعات بسیار حسّاس و نگران کننده از وضعیت آبی کشور در سال‌های پیش رو ، مصرف آب در ایران ، بحران ریاچه ارومیه ، مقایسه عملکرد سایرکشورها دنیا در مواجهه با مسائل زیست محیطی و آب و … ارائه نمودند.

در پایان نیز بیانه‌ی برنامه توسط آقای مهندس کاشانی سرپرست برنامه قرائت شد و از حضور سبز و گرم داوطلبان در جشن درختکاری که در شرایط جوی نسبت سردی برگزار گردید تمجید و تقدیر گردید.

931215-planting6

در ساعت ۱۱:۵۵ پس از دریافت تجهیزات کاشت از گروه‌ها به سمت محل استقرار خودروها حرکت نمودیم.

در ساعت ۱۲:۳۰ به محلّ استقرار خودروها رسیدیم و پس از انجام پذیرایی مختصرهمگی به سمت تهران حرکت نمودیم.

در اتوبوس‌ها برگه‌های نظرسنجی برنامه توزیع گردید و پس از تکمیل شدن توسط شرکت کنندگان  ، جمع‌آوری شد.

در فاصله شش روز از برنامه یعنی در مورخ۲۱/۱۲/۱۳۹۳ ، جلسه ازریابی برنامه برگزار گردید که با حضور نماینده محترم هئیت مدیره ، اعضای تیم اجرایی ، سرپرست برنامه و تنی چند از اعضای جمعیت داوطلبان سبز همراه بود که در آن به تحلیل و بررسی پیرامون نقاط قوّت و ضعف و بیان پیشنهادات و انتقادات و نیز راهکارهای پیشنهادی جهت اقدامات اصلاحی در آینده  پرداخته شد.

 

آماری خلاصه از برنامه درختکاری:

تعداد شرکت کنندگان داوطلب: بالغ بر ۲۰۰ تن

تعداد اتوبوس‌ها : ۴ عدد

تعداد خودروهای سواری ۲۵ عدد

تعداد نهال‌ها: ۶۰۰ عدد

تعداد بیل ها : ۵۵ عدد

تعداد خروجی‌های آب جهت آبیاری پس از کاشت : ۶ عدد

تعداد اعضای تیم اجرایی: ۱۵ نفر

دسته: اخبار و گزارش‌ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *