گزارش برنامه پاکسازی و زباله روبی پلاستیک از کوهستان

زمان اجرا: جمعه ۱۳۹۲/۷/۱۹

مکان: مسیر درکه به پلنگ چال

تعداد شرکت کنندگان در برنامه : ۳۹ نفر

مدیر و هماهنگ کننده برنامه: هادی کاشانی

تهیه کننده گزارش : علیرضا سلطانی

عکس ها : حامد میرزا خلیل

در اجرای سلسله برنامه‌های حفاظت از کوهستان و به دنبال پاکسازی قله کهار، دومین برنامه پاکسازی در مسیر درکه با حضور اعضا و هواداران جمعیت داوطلبان سبز به اجرا درآمد.

   برابر اطلاع رسانی انجام شده گروه اجرایی ساعت هفت صبح در میدان درکه حضور یافتند و با تجمع ۳۹ نفر از داوطلبان پس از سی دقیقه پیاده‌روی به سمت مسیر ۷:۳۰ آغاز شد. با گذر از کوچه‌های محله درکه و رسیدن به ایستگاه سنجش ارتفاع آب در ابتدای مسیر کوهنوردی اطلاعاتی دربارۀ روزجهانی کوهستان، مشکلات زبالۀ مسیر، تمرکز بر زباله‌های پلاستیکی و معضلات ناشی از آن تقدیم حضار شد و گروه به سمت پناهگاه پلنگچال به راه افتاد. پس از قریب یک و نیم ساعت پیاده‌روی وکمی بعد از ایستگاه آب‌ذغال‌چال گروه صبحانه را در کنار رودخانه درکه صرف کرد و پس از صبحانه و معرفی حاضرین، توسط خانم محمدی از هواداران جمعیت، اطلاعاتی درباره ورمی‌کمپوست تقدیم گروه شد و هم چنین آقای وطن‌پرست عضو هیئت مدیره جمعیت درباره اهمیت حفاظت از کوهستان و انجام فعالیت‌های مرتبط با آن مطالبی را به آگاهی داوطلبان رساند.

پس از سخنرانی‌ها، نحوۀ اجرای برنامه توسط آقای کاشانی عضو هیدت مدیره جمعیت برای حاضرین تشریح و به پرسش‌ها پاسخ داده شد. سپس گونی جمع آوری زباله، دستکش ضدآب و دستکش کار بین افراد توزیع گردید.

پاکسازی و زباله‌روبی در مسیر رودخانه درکه با شور و تلاش داوطلبان به سمت جنوبی انتهای رود به سرعت پیش رفت و علی رغم ظاهر عاری از زباله رودخانه، در کمتر از یک ساعت تمامی گونی‌ها از زباله پراکنده در مسیر انباشته شد . گروه به ناچار زباله‌ها را در محل سطل زبالۀ شهرداری ایستگاه کافه کارا جمع کرده و پس از توزیع مجدد گونی در مسیر رودخانه مرحله دوم پاکسازی را آغاز کرد و مشابه آغاز فعالیت، پس از اندکی گونی‌ها در برابر زباله‌ها از نفس افتادند و افراد زباله‌های جمع شده را تا محل پایگاه پیمانکار جمع آوری زباله اداره بازیافت شهرداری منطقه ۱ تهران به سمت پایین حمل کردند.

زباله های جمع آوری شده شامل ۳۰ گونی بزرگ  و ۱۰ گونی کوچک با برآورد تقریبی ۷۰۰ کیلو شد.

برنامه با گرفتن عکس و نوشتن نظر و پیشنهاد در دفتر پایگاه حفاظت کوهستان در ساعت ۱ بعد از ظهر به پایان رسید.

دسته: اخبار و گزارش‌ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code