گزارش برنامه بخش علوفه برای وحوش

مکان: منطقه حفاظت شده ورجین/استان تهران / منطقه لواسانات

زمان: جمعه ۱۱ آذر ۱۳۹۰

تعداد شرکت کنندگان:۱۸ نفر

مجری: جمعیت داوطلبان سبز با هماهنگی اداره محیط زیست شمیرانات

مدیر برنامه و نویسنده گزارش: هادی کاشانی

عکس ها : وجیهه جعفری، ابوالفضل وطن پرست

هدف برنامه: انس با طبیعت/آشنایی با برنامه های حفاظتی/ کمک به تغذیه وحوش در فصل سرد


زمین سفید، زمان سپید، صدای تیر از دور دست ها به گوش می‌رسد !
برف که می‌بارد ، دلم سفید می شود. برف که می بارد ، ذهن ، زمین ، زمان سفید می شود. خبر خوش است اما …
زمستان زودرس علاوه  بر خسارت سنگین به درختان هنوز بیدارِ مناطق سردسیر و فضاهای سبز شهری ، نوید کوچ زودهنگام وحوش را نیز می دهد. دل ها و ذهن های سفید برای تجدیدِ تجربهِ توزیع علوفه برای حیات وحش ضربان ویژه یافته است. تماس تلفنی و پیشنهاد یکی از فعالان محیط زیست ضربان ها را تبدیل به حرکت می کند.
جمعه یازدهم آذر ماه ۱۳۹۰ پس از فراخوان تلفنی از داوطلبان و اعلام آمادگی گروهی از ایشان ، خودرو های سواری ساعت ۸:۳۰ صبح از میدانی در شمال شرق تهران به حرکت در می آیند. شب قبل پس از رگباری شدید در فواصل دقایقی کوتاه زمین مجددا سفید پوش شده است، اینک هوا بسیار سرد، اما مسیرها باز و آسمان صاف و آفتابی است. هنوز پاییز است.

900911-1

ساعت ۹ صبح اداره محیط زیست شمیران ، منطقه حفاظت شده ورجین – تا ۳۰ دقیقه صبحانه ای و خو گرفتن با فضا ؛ برخی لباس های کارشان را بر تن می کنند. وحوش همچون نقطه هایی در یال مقابل به انتظار غذا سُم بر زمین می کوبند.
۹:۳۰ بامداد محمود از محیط بانان خونگرم ، مسیر و علوفه و نحوه حمل آن را راهنمایی می کند. شوق طبیعت در چشم ها برق می زند ، پس از عبور از درب آهنی ورود به منطقه حفاظت شده ، شیب تند و نفس گیری در انتظار است، اما آنها تو را فرا می خوانند …

90911-2

    با رسیدن به نزدیکی گله، محیط بان دستور توقف و پخش خطی علوفه را می دهد، بوی غذا قوچ ها و میش ها را تحریک کرده است، اما سر دسته نر گروه اجازه نزدیک شدن سایرین را به علوفه ها نمی دهد. از بقیه هوشمند و محتاط تر است.
گونی ها یکی پس از دیگری تخلیه و با سر و صدای شوق دیدنِ از نزدیکِ وحوش از یک سو و تاکید محیط بان از سوی دیگر عقب نشینی توسط ما آغاز می شود، وحوش پیشروی را مزه مزه می کنند.

90911-3

900911-4

900911_5

چک و چک دوربین های عکاسی به گوش می رسد و گروهی ورزیده تر برای بار دوم جهت حمل علوفه عازم می شوند، با توجه به تعداد و با توصیه محیط بان پس از بالغ بر یک ساعت فعالیت پخش علوفه کافی به نظر می رسد، اینها احتمالا برای تا چند روزشان کافی خواهدبود. تعدادشان به اندازه دو گله کوچک و بلغ بر ۵۰ راس می‌باشد.
اشتیاق دیدار اجازه بازگشت نمی دهد، اما زمان دیگر از وضعیت سفید به قرمز نزدیک شده است. ساعت ۱۲:۳۰ دقیق اداره محیط بانی – گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی و استراحتی و عزیمتی …

900911-6

گروه ۱۸ نفره ما به همراه یک گروه کوهنوردی از شهرری خاطره خوش امروز را به پایان می رساند.
صدای تیر از دور دست ها به گوش می رسد … !


*  با سپاس ویژه از حضور آرش و ایرج به عنوان جوان ترین و جهان دیده ترین اعضای گروه که همواره حضورشان مایه دلگرمی است.

دسته: اخبار و گزارش‌ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *